უნივერსიტეტის შესახებ
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტი დაარსდა 2019 წელს. უნივერსიტეტის დაარსების იდეა იყო მსოფლიოში სამედიცინო განათლების მსურველი გაზრდილი კონტიგენტისთვის კიდევ ერთი ახალი საგანმანათლებლო სივრცის შექმნა, რომელიც ორიენტიერებული იქნებოდა საერთაშორისო ბაზარზე.
უნივერსიტეტის დაფუძნების იდეა გაამყარა საერთაშორისო თანამშრომლობის ძლიერმა კომპონენტმა - ამერიკული მხარის თანადგომამ, აქტიურმა მხარდაჭერამ და სურვილმა, მონაწილეობა მიეღო ქართულ სივრცეში საერთაშორისო სტანდარტების მქონე სასწავლო კერის შექმნაში, რომელსაც მჭიდრო კავშირი ექნებოდა ამერიკულ სამედიცინო განათლებასა და ჯანდაცვის სისტემასთან. ემორის სამედიცინო სკოლა აშშ-ის ერთ-ერთი ძლიერი სამედიცინო კერაა, რომელიც ცნობილია როგორც არაერთი ინოვაციური სწავლების დამნერგავი, ამავდროულად, იგი მსოფლიოს ერთ-ერთი ძლიერი კვლევითი ინსტიტუციაა.   შესაბამისად, ჩვენი თანამშრომლობა მოიაზრებს როგორც საგანმანათლებლო, ისე კვლევითი მიმართულებით მუშაობას.
უნივერსიტეტის დაფუძნების იდეა ასევე უკავშირდება კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტის გუნდს, რომელიც სამედიცინო განათლების სფეროში დიდი გამოცდილებით და ცოდნით გამოირჩევა. უნივერსიტეტის პარტნიორია ამერიკული არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,პარტნიორები საერთაშორისო განვითარებისთვის”, რომელსაც საქართველოში უამრავი პროექტი აქვს განხორციელებული სამედიცინო განათლების სფეროში. ორგანიზაცია, არაერთი წელია, ეხმარება ქართულ მხარეს ჯანდაცვის სფეროში პრაქტიკული ხასიათის ტრენინგების განხორციელებაში ჯანდაცვის სხვადასხვა რგოლის თანამშრომელთა, ასევე, პროფესორ-მასწავლებლების გადამზადებაში, მნიშვნელოვანია მისი როლი სამედიცინო კლინიკებსა და საგანმანათლებლო დაწესებულების  სამედიცინო ინვენტარით მომარაგების კუთხითაც.
უნივერსიტეტი ამერიკელ პარტნიორებთან თანამშრომლობით გეგმავს და ახორციელებს:
• ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამების/სასწავლო კურსების შემუშავებას;
• აკადემიური პერსონალის გადამზადებას;
• საგანმანათლებლო პროგრამების გარე შეფასებას;
• სწავლების ახალი/თანამედროვე მეთოდების/მეთოდოლოგიის  დანერგვას;
• თეორიული სწავლების კლინიკური ასპექტებით ინტეგრაციის მაქსიმალურ მხარდაჭერას;
• კლინიკური კლერკშიფების აშშ-ს კლინიკურ ბაზებზე გავლის შესაძლებლობის გაფართოებას/მხარდაჭერას;
• გაცვლითი პროგრამების ორგანიზებას არა მხოლოდ სტუდენტებისთვის, არამედ აკადემიური,  მოწვეული და ადმინისტრაციული პერსონალისთვისაც.
უნივერსიტეტის სტრატეგიული განვითარება მომავალი შვიდი წლის მანძილზე გულისხმობს ლოკალურ სივრცეში აქტიურად დამკვიდრებას, გლობალურ საგანმანათლებლო სივრცეში გასვლას და შესაბამისი ბაზრებისათვის ისეთი კადრების - კონკურენტუნარიანი სპეციალისტების, მომავალი წარმატებული ლიდერების შეთავაზებას,  რომლებიც მზად იქნებიან მთელი სიცოცხლის მანძილზე სწავლისა და მედიცინის სფეროში ახალი გამოწვევების მიღებისათვის.

Ken Walker International University was established in 2019. The idea behind founding the university was to create a new educational space tailored to the growing global demand for medical education—one that would be oriented towards the international market.
The concept of establishing the university was strengthened by a strong component of international collaboration—the support and active involvement of the American side and their willingness to participate in the creation of a teaching center in Georgia that meets international standards and maintains close ties with the American medical education and healthcare system. Emory School of Medicine is one of the leading medical institutions in the U.S., known for pioneering numerous innovative teaching methods and being one of the world's prominent research institutions. Accordingly, our collaboration envisions working in both educational and research directions.
The idea of founding the university is also linked to the team behind Ken Walker International University, distinguished by their extensive experience and expertise in the field of medical education. The university’s partner is the American non-governmental organization Partners for International Development, which has implemented numerous projects in Georgia in the field of medical education. For years, the organization has supported the Georgian side in delivering practical training in the healthcare sector, retraining personnel across various levels of the healthcare system, as well as professors and educators. The organization also plays a significant role in equipping medical clinics and educational institutions with medical supplies.
In collaboration with American partners, the university plans and implements:
• Development of joint educational programs/courses;
• Training and professional development of academic staff;
• External evaluation of educational programs;
• Implementation of new/modern teaching methods and methodologies;
• Maximum support for the integration of clinical aspects into theoretical teaching;
• Expansion and support of opportunities for students to complete clinical clerkships in U.S.-based clinical settings;
• Organization of exchange programs not only for students but also for academic, invited, and administrative staff.
The university’s strategic development over the next seven years envisions firmly establishing itself locally, expanding into the global educational space, and preparing professionals who are competitive in the market—future successful leaders who are ready to embrace lifelong learning and tackle new challenges in the field of medicine.