ერთდღიანი გადაუდებელი დახმარების ტრენინგი 31-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებისთვის
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გვჯერა, რომ სიცოცხლის გადამრჩენი უნარები ყველასთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს.
კვსუ-ის სიმულაციური ცენტრის ინიციატივით, თბილისის 31-ე საჯარო სკოლის VIII-X კლასის მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს ერთდღიან გადაუდებელი დახმარების ტრენინგში.
მოწვეული ლექტორების - გვანცა ჯაჭვაძისა და ლუკა კუჭავას ხელმძღვანელობით, მონაწილეებმა შეიძინეს როგორც თეორიული ცოდნა, ისე პრაქტიკული უნარები გადაუდებელ სიტუაციებში სწორი რეაგირებისთვის.
ტრენინგის ფარგლებში მოსწავლეებმა შეისწავლეს:
•    გულ-ფილტვის რეანიმაცია (CPR);
•    სისხლდენის ეფექტური კონტროლი;
•    ჰაიმლიხის მანევრი (დახრჩობის შემთხვევაში დახმარების ტექნიკა).
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო CPR-ს, როგორც კრიტიკულად მნიშვნელოვან უნარს. პრაქტიკული სესიები ჩატარდა ინტერაქციულ ფორმატში, სპეციალური სასწავლო მანეკენების გამოყენებით, რაც მონაწილეებს დაეხმარა ცოდნის გაღრმავებასა და რეალურ სიტუაციებთან დაახლოებაში.
უნივერსიტეტის ტურის ფარგლებში მოსწავლეებმა დაათვალიერეს სიმულაციური ცენტრი, გაეცნენ თანამედროვე სამედიცინო ტექნოლოგიებს და პრაქტიკულ სასწავლო გარემოს. განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია თანამედროვე ანატომიურმა მულაჟმა, რომელიც ამ ეტაპზე უნიკალურია საქართველოში და ხელმისაწვდომია მხოლოდ კვსუ-ში.
ტრენინგის მიზანი იყო მოსწავლეებში პასუხისმგებლობის, თავდაჯერებულობისა და კრიტიკულ სიტუაციებში ეფექტური რეაგირების უნარის განვითარება. აქტივობას სკოლის მხრიდან კოორდინაციას უწევდა ბიოლოგიის მასწავლებელი ნათია გაფრინდაშვილი.

One-day First Aid Training for Students of Tbilisi Public School No.31
At Ken Walker International University, we believe that life-saving skills should be accessible to everyone.
Organized by KWIU’s Simulation Center, 8th-10th grade students from Tbilisi Public School No.31 participated in a one-day First Aid Training.
Guided by invited lecturers Gvantsa Jachvadze and Luka Kuchava, students developed both theoretical understanding and practical skills for responding effectively to emergencies.
During the training, participants learned how to:
•    Perform Cardiopulmonary Resuscitation (CPR);
•    Control bleeding effectively;
•    Apply the Heimlich maneuver in choking situations.
Particular emphasis was placed on CPR as a vital life-saving technique. Hands-on sessions were conducted in an interactive format using professional training mannequins, allowing students to build confidence through practice.
As part of the visit, students toured the Simulation Center, explored modern medical technologies, and experienced a practical learning environment. A key highlight was an advanced anatomical manikin, currently unique in Georgia and exclusively available at KWIU.
The training aimed to strengthen students’ sense of responsibility, confidence, and ability to respond in critical situations. The activity was coordinated on behalf of the school by biology teacher Natia Gaprindashvili.