ტრავმათერაპია, ადიქციური მედიცინა და გამოჯანმრთელების გზა
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის გაიმართა შეხვედრა სარეაბილიტაციო ცენტრ „ნებას“ დამფუძნებელთან და თერაპიული პროცესის ხელმძღვანელთან, თამაზ ტუღუშთან. ღონისძიება ჩატარდა კვსუ-ში მიმდინარე ადიქციური მედიცინის საგანმანათლებლო ციკლის ფარგლებში, რომელსაც ხელმძღვანელობდა თორი ერდჰარტი, ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის გადაუდებელი მედიცინის ექიმი და სამედიცინო ტოქსიკოლოგიის ფელოუ.
შეხვედრის მთავარი თემა იყო ტრავმათერაპია, დამოკიდებულების მედიცინა და გამოჯანმრთელების პროცესი. თამაზ ტუღუში სტუდენტებს ესაუბრა განვითარების, შოკური და ბავშვობის ტრავმების ხანგრძლივი გავლენისა და იმ მჭიდრო კავშირის შესახებ, რომელიც ბიოლოგიურ და ფსიქოლოგიურ პროცესებს შორის არსებობს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ტრავმის გავლენას ადამიანის ფსიქიკასა და ქცევაზე, ასევე ნივთიერებებისადმი დამოკიდებულების განვითარებისა და აღდგენის თანამედროვე მიდგომებს.
შეხვედრის განსაკუთრებული ნაწილი იყო თამაზ ტუღუშის პირადი ისტორია - გზა ნივთიერებაზე დამოკიდებულებიდან გამოჯანმრთელებამდე. სტუდენტებმა პაციენტის პერსპექტივიდან მოისმინეს რეალური გამოცდილება, რაც მათ საშუალებას აძლევდა, თეორიული ცოდნა რეალურ კლინიკურ კონტექსტთან დაეკავშირებინათ.
აღნიშნული შეხვედრით დასრულდა ადიქციური მედიცინის თემაზე ჩატარებული საგანმანათლებლო სესიების ციკლი, რომლის ფარგლებშიც სტუდენტებმა უკვე გაიარეს ლექციები და სიმულირებული კლინიკური შემთხვევები. საბოლოო შეხვედრამ მათ შესაძლებლობა მისცა, დაავადება არა მხოლოდ კლინიკური, არამედ ადამიანური და სოციალური კუთხითაც გაეაზრებინათ.
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტი განაგრძობს საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით ისეთი საგანმანათლებლო გამოცდილების შექმნას, რომელიც მომავალ ექიმებს თანამედროვე ცოდნასთან ერთად, პაციენტზე ორიენტირებულ და ემპათიურ პროფესიულ ხედვას უყალიბებს.

Trauma Therapy, Addiction Medicine, and the Journey To Recovery
Ken Walker International University welcomed Tamaz Tughushi, Founder of the Neba Rehabilitation Center and Head of its Therapeutic Process, for a meeting with medical students. The session was held as part of KWIU's Addiction Medicine educational series, led by Tori Ehrhardt, MD, an Emergency Medicine Physician and Medical Toxicology Fellow at the Emory University School of Medicine.
The session focused on trauma therapy, addiction medicine, and the journey to recovery. Tamaz Tughushi discussed the long-term impact of developmental, shock, and childhood trauma, as well as the close relationship between biological and psychological processes. Particular attention was given to the effects of trauma on human behavior and mental health, along with contemporary approaches to understanding, treating, and supporting individuals with substance use disorders.
A particularly meaningful part of the session was Mr. Tughushi's personal recovery journey -from substance use disorder to recovery. Hearing a real-life story from the patient's perspective enabled students to connect their theoretical knowledge with authentic clinical experience and gain a deeper understanding of the human side of addiction medicine.
The meeting concluded KWIU's Addiction Medicine educational series, during which students participated in lectures and simulated patient cases. The final session provided an opportunity to view substance use disorders not only from a clinical perspective but also through the lens of personal experience, recovery, and compassionate patient care.
Ken Walker International University continues to expand international educational collaborations that equip future physicians with up-to-date medical knowledge while fostering empathy, patient-centered care, and a deeper understanding of the human experience behind disease.