პირველადი გადაუდებელი დახმარების ტრენინგი სკოლა „ოპიზას“ მოსწავლეებისთვის
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტი განაგრძობს სოციალურ პასუხისმგებლობაზე ორიენტირებული ინიციატივების მხარდაჭერას, რომელთა მიზანია სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარების გაზიარება ახალგაზრდა თაობისთვის.
კვსუ-ის სიმულაციური ცენტრის ორგანიზებით, კერძო სკოლა „ოპიზას“ X კლასის მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს გადაუდებელი დახმარების ტრენინგში.
კვსუ-ის მოწვეული ლექტორების - გვანცა ჯაჭვაძისა და ლუკა კუჭავას ხელმძღვანელობით, მონაწილეებმა მიიღეს როგორც თეორიული ცოდნა, ისე პრაქტიკული გამოცდილება გადაუდებელ სიტუაციებში ეფექტური რეაგირებისთვის.
ტრენინგის ფარგლებში მსმენელებმა შეისწავლეს გულ-ფილტვის რეანიმაცია (CPR), სისხლდენის ეფექტური კონტროლი და ჰაიმლიხის მანევრი (დახრჩობის შემთხვევაში დახმარების ტექნიკა).
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო CPR-ს, როგორც კრიტიკულად მნიშვნელოვან უნარს. პრაქტიკული სესიები ჩატარდა ინტერაქციულ ფორმატში, რაც მონაწილეებს დაეხმარა ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენებასა და თავდაჯერებულობის გაძლიერებაში.
ვიზიტი ასევე მოიცავდა უნივერსიტეტის სასწავლო გარემოსა და იმ შესაძლებლობების გაცნობას, რაც სტუდენტებს პრაქტიკული განათლების პროცესში ეძლევათ.
ტრენინგის მიზანი იყო მოსწავლეებში პასუხისმგებლობის, კრიტიკულ სიტუაციებში სწრაფი გადაწყვეტილების მიღებისა და ეფექტური მოქმედების უნარის განვითარება. აქტივობას სკოლის მხრიდან კოორდინაციას უწევდა ბიოლოგიის მასწავლებელი ნათია გაფრინდაშვილი.
კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტი მადლობას უხდის სკოლა „ოპიზას“ მოსწავლეებს აქტიური ჩართულობისა და ინტერესისთვის.

Ken Walker International University continues to promote socially responsible initiatives aimed at sharing life-saving skills with younger generations.
Organized by KWIU’s Simulation Center, 10th grade students from Opiza School participated in a one-day First Aid Training.
Guided by invited lecturers Gvantsa Jachvadze and Luka Kuchava, participants gained both theoretical knowledge and practical experience for effective response in emergency situations.
During the training, students learned how to perform Cardiopulmonary Resuscitation (CPR), control bleeding effectively, and apply the Heimlich maneuver in choking situations.
Particular emphasis was placed on CPR as a critically important life-saving skill. The practical sessions were conducted in an interactive format, helping participants apply their knowledge and build confidence.
As part of the visit, students were introduced to the university’s learning environment and the opportunities it offers for hands-on education.
The training aimed to develop students’ sense of responsibility, as well as their ability to make quick decisions and respond effectively in critical situations. The activity was coordinated on behalf of the school by biology teacher Natia Gaprindashvili.
Ken Walker International University thanks the students of Opiza School for their active engagement and interest.