2026 წლის 29 ივნისს კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტსა და ერევნის მხითარ ჰერაცის სახელობის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტს შორის გაფორმდა სტრატეგიული თანამშრომლობის ჩარჩო შეთანხმება, რომელიც ორ უნივერსიტეტს შორის გრძელვადიან პარტნიორობას უყრის საფუძველს.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს ერევნის მხითარ ჰერაცის სახელობის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა არმენ მურადიანმა და კენ ვოლკერის საერთაშორისო უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭოს თავმჯდომარემ, პროფესორმა გორდონ ჩერჩვორდმა.
პარტნიორობის მიზანია სომხეთში ამერიკული სამედიცინო განათლების მოდელზე დაფუძნებული ახალი საგანმანათლებლო პროგრამის განვითარება კვსუ-სა და ემორის უნივერსიტეტის მრავალწლიანი გამოცდილებისა და აკადემიური თანამშრომლობის საფუძველზე.
თანამშრომლობის ფარგლებში მხარეები იმუშავებენ თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სამედიცინო განათლების განვითარებაზე. შეთანხმება ითვალისწინებს ინოვაციური სასწავლო პროგრამების შექმნას, სწავლებისა და შეფასების თანამედროვე მეთოდოლოგიების დანერგვას, ციფრული საგანმანათლებლო სისტემების გამოყენებას, აკადემიური პერსონალის პროფესიულ განვითარებასა და ხარისხის უზრუნველყოფის საერთაშორისო მექანიზმების გაძლიერებას.
პარტნიორობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება იქნება ისეთი საგანმანათლებლო გარემოს შექმნა, რომელიც YSMU-ს სტუდენტებს ამერიკული სამედიცინო განათლების საუკეთესო პრაქტიკას გააცნობს, გააძლიერებს უნივერსიტეტების საერთაშორისო კონკურენტუნარიანობას და ხელს შეუწყობს USMLE-ზე ორიენტირებული თანამედროვე სამედიცინო განათლების განვითარებას.
კვსუ-ის დელეგაციას ერევანში ხელმძღვანელობდა ემორის უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო პროგრამების დირექტორი, პროფესორი არჩილ უნდილაშვილი. დელეგაციის შემადგენლობაში ასევე იყვნენ ემორის უნივერსიტეტის მედიცინის სკოლის ჰემატოლოგიისა და სამედიცინო ონკოლოგიის დეპარტამენტის განათლების მიმართულების ვიცე-თავმჯდომარე, პროფესორი მერი ჯო ლეკოვიჩი და უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.
კენ ვოლკერის საერთასშორისო უნივერსიტეტი განაგრძობს საერთაშორისო პარტნიორული ქსელის გაფართოებას და რეგიონში ამერიკული სტანდარტების სამედიცინო განათლების განვითარების ხელშეწყობას, რაც კვსუ-ის ინტერნაციონალიზაციისა და გლობალური აკადემიური თანამშრომლობის სტრატეგიის მნიშვნელოვანი ნაწილია.

On June 29, 2026, Ken Walker International University and Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi (YSMU) signed a Strategic Framework Agreement, establishing the foundation for a long-term partnership between the two institutions.
The agreement was signed by Professor Armen Muradyan, Rector of Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi, and Professor Gordon Churchward, Chair of the Academic Council of Ken Walker International University.
The partnership aims to support the development of a new educational program in Armenia based on the American model of medical education, drawing on the extensive experience and long-standing academic collaboration between KWIU and Emory University.
Through this collaboration, the two institutions will work together to advance medical education in accordance with international standards. The agreement provides for the development of innovative curricula, the implementation of modern teaching and assessment methodologies, the integration of digital educational systems, the professional development of faculty members, and the strengthening of international quality assurance mechanisms.
One of the key priorities of the partnership will be to create an educational environment that introduces YSMU students to the best practices of American medical education, enhances the international competitiveness of both universities, and supports the development of a modern, USMLE-oriented medical education pathway.
The KWIU delegation to Yerevan was led by Professor Archil Undilashvili, Director of Educational Programs at Emory University. The delegation also included Professor Mary Jo Lechowicz, Vice Chair for Education in the Department of Hematology and Medical Oncology at Emory University School of Medicine, as well as representatives of the KWIU administration.
Ken Walker International University continues to expand its global network of academic partnerships and promote the advancement of American-standard medical education across the region, reinforcing KWIU's commitment to internationalization, academic excellence, and global collaboration.